František Uhlíř Team


hlavní - o kapele a hráči - recenze - hudba - fotky - František Uhlíř


Poté, co se světu otevřel evropský východ, objevily se na jazzové scéně i dosud méně známé skupiny, jejichž schopnosti mohly vejít v širší známost a uplatnění. Jednou z nich je i kvartet hudebníků vystupující pod názvem „František Uhlíř Team“ (F.U.T). Prvé seskupení muzikantů pod tímto názvem sestavil v roce 1987 kontrabasista František Uhlíř, který patří ke generaci hráčů na kontrabas ve světě označované jako „česká basová škola“ (M. Vitouš, G.Mraz).
Komorní hudba skupiny F.U.T. je pečlivě vybalancovaná a vyvěrá ze vzájemné interakce jednotlivých hráčů, kteří nabízejí překvapující možnosti změny barev a výrazu. Obrazně řečeno je hudba této skupiny živým organismem, kdy František Uhlíř je jeho duší, David Vrobel hlasem, Adam Tvrdý konstrukcí a Jaromír Helešic srdcem. Skupina F.U.T. interpretuje s velkým porozuměním a citem jednak jazzové standardy, často okořeněné vlastní úpravou, jednak vlastní kompozice, které z polohy jazzových standardů vycházejí.
Dokladem hudební koncepce kvarteta je i CD „František Uhlíř Team - featuring C. Stötter, vydané firmou Edy´s.
Skupina F.U.T. vystupuje pravidelně v pražských jazzových klubech (Agharta, Reduta, U staré paní, Jazz & Blues Café). Dále předvedla své umění na mnoha jazzových festivalech v tuzemsku (Praha, Karlovy Vary, Olomouc, Přerov, Hradec Králové, Český Těšín aj.) a má za sebou úspěšné koncerty ve Španělsku, Itálii, Německu, Švýcarsku, Rakousku a Polsku.


František Uhlíř (1950)
kontrabas
Absolvent konzervatoře v Brně. Dlouhá léta byl členem skupiny SHQ Karla Velebného, Barock Jazz Q a formací pianisty Emila Viklického. Rejstřík jeho četných aktivit zahrnuje i spolupráci s různými mezinárodními skupinami a sólisty (East - West Connection, Czech - Norwegian Band, D. Weckl, B.Moses, S. Costanzo, J. Newman, T. Curson, B. Bailey, L. Blackbourn, P. Wilson, S. Nistico, S. Hamilton, S.Robinson, D. Gojkovic, S. Gut, C. Stötter, S. Schlegel,P.Caterine, S. Houben, B. Castelluci, W. Lackerschmied, A. Riel, P. Mikkelborg, B. Dennerlein).


David Vrobel (1976)
altsaxofon
Své první zkušenosti s hudbou získal na ZUŠ v Litvínově. V roce 1999 byl přijat na Konzervatoř Jaroslava Ježka v Praze a zde začal studoval pod vedením prof. J.Plačka saxofon a klarinet a úspěšně absolvoval v roce 2005.
V této době také začal získávat první profesionální zkušenosti a angažmá. Působil jako hudebník většinou v divadelních orchestrech (Divadlo v Celetné , Městké divadlo v Mostě a divadlo v Pardubicích).
Mimo angažmá v divadelních orchestrech účinkoval také v souborech bluesových (R.Trossman) i jazzových (Bohemia Big Band B.Wolfa). V současné době vystupuje se soubory swingového zpěváka P.Hanzlíka, s orchestrem V.Hybše a s jazzovou formací Thelonica, která hraje skladby T.Monka. Členem F.U.T. se stal v roce 2005.


Adam Tvrdý (1976)
kytara
Je též skladatel a učitel hry na kytaru. Studoval Konzervatoř Jaroslava Ježka v Praze. V roce 1997 absolvoval Letní jazzovou dílnu americké hudební školy Berklee school of music. V roce 1995 získal cenu sólisty na Letní jazzové dílně Karla Velebného. Od roku 1997 hraje na profesionální scéně.
Adam spolupracoval a dále spolupracuje s větší částí české jazzové špičky a od roku 1999 také s americkými jazzovými hudebníky. Se svým triem absolvoval turné po USA, Karibiku a Kanadě. V letech 2002-2003 se přidal k jazzové scéně v New York City, kde spolupracoval s několika vynikajícími hudebníky, jako např.: Essiet Essiet, Jason Fraticelli, David Phillips - kontrabas, Joe Rybczyk Jr., John Serry - klavír, Tony Moreno - bicí nástroje, Kendra Shank - zpěv, Al Galladoro - klarinet a saxofon.
Od jara roku 2005 opět žije v České Republice a pracuje na svých hudebních projektech (T-V J Q, Tvrdý-Hejnic-Kořínek trio) a zároveň hraje v několika dalších formacích. Od roku 2005 je také stálým členem skupiny František Uhlíř Team (F.U.T.).


Jaromír Helešic (1947)
bicí
Narodil se v Uherském Hradišti a vyrůstal na jižní Moravě v Mikulčicích. Od konce 60 let žije v Praze, kde působil v různých jazzových formacích (Jazz Half Sextet, Jazz Nova) než zakotvil ve skupině kontrabasisty L.Hulana Jazz Sanatorium. V 70 letech se stal Jaromír Helešic jedním z nejlepších a nejžádanějších hráčů na bicí nástroje u nás (Impuls, Energit L.Andršta, Jazz Q M.Kratochvíla, Pražský Big Band, Milan Svoboda Q,R.Dašek Trio). Jaromír Helešic vystupoval s různými hudebním projekty po celé Evropě, Indii a v zámoří.