František Uhlíř Team


hlavní - o kapele a hráči - recenze - hudba - fotky - František Uhlíř


Poté, co se světu otevřel evropský východ, objevily se na jazzové scéně i dosud méně známé skupiny, jejichž schopnosti mohly vejít v širší známost a uplatnění. Jednou z nich je i kvartet hudebníků vystupující pod názvem „František Uhlíř Team“ (F.U.T). Prvé seskupení muzikantů pod tímto názvem sestavil v roce 1987 kontrabasista František Uhlíř, který patří ke generaci hráčů na kontrabas ve světě označované jako „česká basová škola“ (M. Vitouš, G.Mraz).
Komorní hudba skupiny F.U.T. je pečlivě vybalancovaná a vyvěrá ze vzájemné interakce jednotlivých hráčů, kteří nabízejí překvapující možnosti změny barev a výrazu. Obrazně řečeno je hudba této skupiny živým organismem, kdy František Uhlíř je jeho duší, Andy Schofield (UK) hlasem, Standa Mácha konstrukcí a Jaromír Helešic srdcem. Skupina F.U.T. interpretuje s velkým porozuměním a citem jednak jazzové standardy, často okořeněné vlastní úpravou, jednak vlastní kompozice, které z polohy jazzových standardů vycházejí. Dokladem hudební koncepce kvarteta je i CD „František Uhlíř Team - featuring C. Stötter, vydané firmou Edy´s. a Double CD Bass Devotion- Basssaga vydaná v roce 2010 firmou Multisonic.
Skupina F.U.T. vystupuje pravidelně v pražských jazzových klubech (Agharta, Reduta, U staré paní, Jazz & Blues Café). Dále předvedla své umění na mnoha jazzových festivalech v tuzemsku (Praha, Karlovy Vary, Olomouc, Přerov, Hradec Králové, Český Těšín aj.) a má za sebou úspěšné koncerty ve Španělsku, Itálii, Německu, Švýcarsku, Rakousku, Chorvatsku a Polsku.


František Uhlíř (1950)
kontrabas
Absolvent konzervatoře v Brně. Dlouhá léta byl členem skupiny SHQ Karla Velebného, Barock Jazz Q a formací pianisty Emila Viklického. Rejstřík jeho četných aktivit zahrnuje i spolupráci s různými mezinárodními skupinami a sólisty (East - West Connection, Czech - Norwegian Band, D. Weckl, B.Moses, S. Costanzo, J. Newman, T. Curson, B. Bailey, L. Blackbourn, P. Wilson, S. Nistico, S. Hamilton, S.Robinson, D. Gojkovic, S. Gut, C. Stötter, S. Schlegel,P.Caterine, S. Houben, B. Castelluci, W. Lackerschmied, A. Riel, P. Mikkelborg, B. Dennerlein).


Andy Schofield (1966)
altsaxofon
Andy Schofield, saxofonista / skladatel / aranžér z Manchesteru, UK (nar.1966). Žil v Berlíně 2009-13, a od podzimi 2013 se přestěhoval do Prahy, kde nyní žije. Působil úspěšně na jazzové scéně ve Velké Británii mnoho let, a byl dlouholetým členem Creative Jazz Orchestra, pracoval po boku takových mezinárodních umělců jako Kenny Wheeler, Bill Frisell, Peter Erskine, John Taylor, Anthony Braxton, Mike Gibbs, a Vince Mendoza.
V roce 2005 dostal Andy nabídku napsat suitu k 10. výročí Manchester International Jazz Festival, kde hlavní hlavní prostor dostal mezinárodně známy pianista John Tailor,který shodou okolností pochází také z Manchesteru.

V roce 2008 vydal Andy Schofield společně s dlouholetým přítelem a pianistou Les Chisnal CD "Another Place". Andy Schofield hrál první altku v big bandových projektech - Tim Garland's Northern Underground Orchestra, the Creative Jazz Orchestra (in big band projects with Mike Gibbs, Vince Mendoza and Kenny Wheeler) a také the John Taylor big band. Jako aranžér, Andy spolupracoval s BBC Big Band, Ronnie Scott Jazz Orchestra a také s Big Bandem Bulharského Rozhlasu. V roce 2011/12 byl Andy Schofield sólista na alt a tenor saxofon v orchestru zpěváka George Michaela v rámci jeho evropského turné „Symphonica“


Standa Mácha (1971)
piano
Stanislav Mácha je uznávaným pianistou, který má za sebou spolupráce s hvězdnými osobnostmi tuzemské a zahraniční jazzové scény (Dan Bárta, Robert Balzar, Felix Slováček,Yvonne Sanchez, Jaromír Honzák, Piotr Baron, John Abercrombie, Craig Handy, Nicolas Simion a mnoho dalších). V současnosti aktivně koncertuje a věnuje se i lektorské činnosti.


Jaromír Helešic (1947)
bicí
Narodil se v Uherském Hradišti a vyrůstal na jižní Moravě v Mikulčicích. Od konce 60 let žije v Praze, kde působil v různých jazzových formacích (Jazz Half Sextet, Jazz Nova) než zakotvil ve skupině kontrabasisty L.Hulana Jazz Sanatorium. V 70 letech se stal Jaromír Helešic jedním z nejlepších a nejžádanějších hráčů na bicí nástroje u nás (Impuls, Energit L.Andršta, Jazz Q M.Kratochvíla, Pražský Big Band, Milan Svoboda Q,R.Dašek Trio). Jaromír Helešic vystupoval s různými hudebním projekty po celé Evropě, Indii a v zámoří.